Copy of Education - Made with PosterMyWall.jpg

The 2022 Nominees

This has been one of the toughest years for our judges as the quality of work that came in was staggering. We thank each and every person that submitted a project and hope to see more of your amazing work in the future.

dr-stevil_1 (1)_edited.png

The Dr. Stevil Participation Award

Click the picture to learn more

Best Documentary

The ABC's of Community Art    Shoreline Socialites    PescAmare


Best Web Series

King & Pawn    The Red String: Act VII - Capulet's Orchard    Hurt


Best Music Video

God Particle Apocalypse - Quantum Cadet    Sola - Daniel Prypchan    Roller Coaster - Adam Gibson


Best Screenplay - Micro

Indietro - Jasmina Saleh    Drop Dead - Jamie Sipho Trouncelle    Vulpes - Laura Hoffheimer


Best Screenplay - Short

A Long Road Ahead - Bernhard Riedham    Retro - Pilot - Phillip Hollins    The Mender -  Amy Guth


Best Screenplay - Feature

Rogues' Baggage - Michael Zamanis    Grandma's A Hitman - Phillip Hollins    The Fourth Psalm - John Martins III


Best Sound Design

Shahin Poordadashi - The Signature    George Flores - Artifice    Michele Conti - Pescamare


Best Score

Niki Demiller - A World Free of Crisis    Pablo Araujo - Terra Nova    Dominic Caterina - Breathe


Best Cinematography

Daniel Everitt-Lock - Artifice    Giovanni Furlani & Laca Vagni - Pescamare    Alex Cabanne - A Fairy Tale


Best Colouring

          A World Free of Crisis / Maxence Lemonnier                                      Matyas Mentes - Café Marylin                   Paul Persic - A Summer's Day at Sherwood Park


Best Editing

Nicola Nicoletti - PescAmare    Gavin Michael Booth - Artifice    Maxime Desruisseaux - Love at War


Most Promising Individual

                 Anika TingTing Boulineau - A Different Kind of Birthday                        Zoé Arene - A Fairy Tale                             Yiannis Papadontonakis - Just Like Water


Best Animation

These Aren’t People / Ben Rosales    The ABCs of Community Art    Another Swell Day 


Best Costuming

                    Anne-Marie Frigon - Galaxy Warriors                                 Emmanuelle Erhart - A Fairy Tale                           Adrian Patterson - We Need To Talk About #TheVaccine


The Rob Herder Award for Physical Effects

Poppet    A Fairy Tale    Galaxy Warriors


Best Actor - Male

Attila Király - Cafe Marylin    Bastien Bouillon - A world free of Crisis    Alireza Zareparest - The Signature


Best Actor - Female

Rozhan Ajamin - Swell    Aline Mahaux - A Fairy Tale    Maral Bani Adam - Small panda Big Panda


Best Director

Arturo Dueñas Herrero - Pessoas    Mathew Hayes - Everlasting Wheat    Zoé Arene - A Fairy Tale


Best Comedic Film

F**K    Tittitutar Town    I Moved to Salem


Best Short Film

A Fairy Tale    Artifice    A World Free of Crisis


Best Feature Film

In the Name of Art    Pessoas    Galaxy Warriors

Contact

If there is an error on this page just let us know.